Skip to content

120 Williams Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2003

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block19105
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
21%
Improvement Value:$482,600
79%
Total Assessment$610,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,641-0.6%
2024$13,727+40.1%
2023$9,799-0.4%
2022$9,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 7203, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 2003