Skip to content

143 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1971

Last Sale Price
$151,532
Last Sale Date
May 11, 2024

Property Information

Block19107
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
34%
Improvement Value:$254,400
66%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546-0.6%
2024$8,599+40.1%
2023$6,139-0.4%
2022$6,161+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,532
DeedBook 9824, Page 569Recorded5/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1971