Skip to content

19 Olean Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 6, 2000

Property Information

Block18203
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
48%
Improvement Value:$200,600
52%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555-0.6%
2024$8,608+40.1%
2023$6,145-0.4%
2022$6,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5671, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1900