Skip to content

230 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block19107
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
46%
Improvement Value:$157,500
54%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532-0.6%
2024$6,572+48.0%
2023$4,442-0.4%
2022$4,459+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,640DeedBook 9649, Page 415Recorded3/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900