Skip to content

244 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1960

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block19107
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
43%
Improvement Value:$170,000
57%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661-0.6%
2024$6,703+40.1%
2023$4,785-0.4%
2022$4,803+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

DeedBook 9171, Page 131Recorded1/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960