Skip to content

402 Woodlawn Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block24702
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
36%
Improvement Value:$138,300
64%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,837-0.6%
2024$4,867+40.1%
2023$3,474-0.4%
2022$3,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 9318, Page 838Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9307, Page 956Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3366, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1955