Skip to content

254 Boyd Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2011

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 7, 2005

Property Information

Block19107
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
25%
Improvement Value:$393,900
75%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,661-0.6%
2024$11,734+40.1%
2023$8,376-0.4%
2022$8,407+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7584, Page 104