Skip to content

265 Grant Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block22202
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
19%
Improvement Value:$390,400
81%
Total Assessment$484,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,817-0.6%
2024$10,884+40.1%
2023$7,770-0.4%
2022$7,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8988, Page 241Recorded8/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 7293, Page 97