Skip to content

280 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1973

Last Sale Price
$699,800
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block19107
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
36%
Improvement Value:$230,700
64%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,079-0.6%
2024$8,130+40.1%
2023$5,803-0.4%
2022$5,825+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,800
Sq Ft1,820DeedBook 9639, Page 207Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4284, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1973