Skip to content

9 Miller St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1964

Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block19105
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-D-2U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
36%
Improvement Value:$230,000
64%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751-0.6%
2024$7,801+41.9%
2023$5,497-0.4%
2022$5,519+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964