Skip to content

63 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2005

Property Information

Block19201
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-BG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
34%
Improvement Value:$212,300
66%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,152-0.6%
2024$7,197+40.1%
2023$5,138-0.4%
2022$5,157+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910