Skip to content

85 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block19201
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
37%
Improvement Value:$165,800
63%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882-0.6%
2024$5,919+40.1%
2023$4,225-0.4%
2022$4,241+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,744DeedBook 9572, Page 509Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 7920, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1915