Skip to content

49 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Nov 17, 1997

Property Information

Block19201
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
38%
Improvement Value:$176,200
62%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346-0.6%
2024$6,386+40.1%
2023$4,559-0.4%
2022$4,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5213, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1920