Skip to content

25 Roosevelt Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1989

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block19201
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
25%
Improvement Value:$318,400
75%
Total Assessment$426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522-0.6%
2024$9,581+40.1%
2023$6,839-0.4%
2022$6,865+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989