Skip to content

19 Roosevelt Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1989

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block19201
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
25%
Improvement Value:$320,200
75%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562-0.6%
2024$9,622+40.1%
2023$6,868-0.4%
2022$6,894+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,292DeedBook 9835, Page 838Recorded7/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1989