Skip to content

13 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Church/Charitable
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2025

Property Information

Block19201
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
34%
Improvement Value:$155,900
66%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$3,498-40.2%
2019$5,850+1.3%
2018$5,776+2.9%
2017$5,612+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 9243, Page 658Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

DeedBook 9157, Page 801Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 8961, Page 574Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8072, Page 10