Skip to content

559 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block19201
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-C-3U-H
Dwellings3
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
19%
Improvement Value:$562,900
81%
Total Assessment$692,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,459-0.6%
2024$15,556+40.1%
2023$11,104-0.4%
2022$11,146+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7500, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1880