Skip to content

523 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block19203
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
38%
Improvement Value:$180,500
62%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453-0.6%
2024$6,494+40.1%
2023$4,636-0.4%
2022$4,653+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9289, Page 453Recorded3/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1905