Skip to content

208 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1923

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block19201
Lot95
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,040
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
47%
Improvement Value:$105,300
53%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,464-0.6%
2024$4,492+40.1%
2023$3,206-0.4%
2022$3,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

DeedBook 9172, Page 924Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5942, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1923