Skip to content

165 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 9, 2009

Property Information

Block19202
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
32%
Improvement Value:$226,200
68%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,385-0.6%
2024$7,431+40.1%
2023$5,304-0.4%
2022$5,324+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8717, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1927