Skip to content

537-37b West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Oct 17, 2000

Property Information

Block19202
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description1S-B-3CNH-B-G-4
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
11%
Improvement Value:$1,154,500
89%
Total Assessment$1,291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,833-0.6%
2024$29,013+40.1%
2023$20,711-0.4%
2022$20,788+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5705, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 0001