Skip to content

688 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$2,165,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block18406
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C

Assessment

Land Value:$308,100
26%
Improvement Value:$892,600
74%
Total Assessment$1,200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,812-0.6%
2024$26,980+40.1%
2023$19,259-0.4%
2022$19,331+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 8239, Page 286