Skip to content

533 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 14, 2005

Property Information

Block19202
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2-1S-B-C-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
14%
Improvement Value:$606,900
86%
Total Assessment$708,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,812-0.6%
2024$15,911+40.1%
2023$11,358-0.4%
2022$11,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 7627, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1922