Skip to content

2186 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block22405
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-3C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
14%
Improvement Value:$563,100
86%
Total Assessment$651,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,555-0.6%
2024$14,646+40.1%
2023$10,455-0.4%
2022$10,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8909, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1920