Skip to content

140 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Feb 24, 2006

Property Information

Block19202
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
29%
Improvement Value:$227,800
71%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186-0.6%
2024$7,231+40.1%
2023$5,162-0.4%
2022$5,181+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 7839, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1915