Skip to content

182 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 10, 2026

Property Information

Block19202
Lot82
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
41%
Improvement Value:$161,400
59%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060-0.6%
2024$6,098+40.1%
2023$4,353-0.4%
2022$4,370+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,600DeedBook 9970, Page 679Recorded3/12/2026

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7115, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1905