Skip to content

77a Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$19,950
Last Sale Date
Sep 19, 1978

Property Information

Block19302
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
44%
Improvement Value:$106,200
56%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,247-0.6%
2024$4,274+40.1%
2023$3,051-0.4%
2022$3,062+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$19,950
DeedBook 3261, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1900