Skip to content

115 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$818,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block19302
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
19%
Improvement Value:$454,800
81%
Total Assessment$564,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,612-0.6%
2024$12,691+40.1%
2023$9,059-0.4%
2022$9,093+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$818,000
Sq Ft3,292DeedBook 9709, Page 611Recorded11/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7023, Page 36