Skip to content

61 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1787

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block19302
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,500
39%
Improvement Value:$166,500
61%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051-0.6%
2024$6,089+40.1%
2023$4,347-0.4%
2022$4,363+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,174DeedBook 9785, Page 930Recorded11/18/2023

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 3327, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1787