Skip to content

202 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block19402
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$325,800
77%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396-0.6%
2024$9,455+40.1%
2023$6,750-0.4%
2022$6,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9830, Page 350Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$319,300
DeedBook 8646, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 2006