Skip to content

98 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block19302
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
44%
Improvement Value:$140,000
56%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$639,000
Sq Ft1,770DeedBook 9925, Page 947Recorded8/29/2025

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 8811, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1905