Skip to content

116 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1898

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block19302
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-B-
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$212,900
66%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210-0.6%
2024$7,256+40.1%
2023$5,179-0.4%
2022$5,199+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

DeedBook 8996, Page 635Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5259, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1898