Skip to content

302 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1891

Last Sale Price
$616,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block19303
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
21%
Improvement Value:$454,500
79%
Total Assessment$573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,795-0.6%
2024$12,875+119.7%
2023$5,861-0.4%
2022$5,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$616,000
Sq Ft2,916DeedBook 9607, Page 851Recorded10/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1891