Skip to content

39 Madison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block18604
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,931
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
17%
Improvement Value:$437,400
83%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,777-0.6%
2024$11,851+40.1%
2023$8,460-0.4%
2022$8,491+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,931DeedBook 9512, Page 508Recorded10/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1895