Skip to content

32 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Price
$117,743
Last Sale Date
Nov 5, 1997

Property Information

Block19404
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,070
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
24%
Improvement Value:$286,400
76%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,369-0.6%
2024$8,422+40.1%
2023$6,012-0.4%
2022$6,034+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,743
DeedBook 5223, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1912