Skip to content

2228 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block21002
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,165
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
27%
Improvement Value:$218,700
73%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668-0.6%
2024$6,710+40.1%
2023$4,790-0.4%
2022$4,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5553, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1910