Skip to content

2274 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block19404
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD2UHCB-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,666
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,900
23%
Improvement Value:$287,600
77%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340-0.6%
2024$8,393+40.1%
2023$5,991-0.4%
2022$6,013+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,666DeedBook 9716, Page 24Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 9716, Page 24

Property Sale

Sale
$306,500

From:

To:

DeedBook 9054, Page 817Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4630, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1915