Skip to content

79 Oak St.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block19503
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
30%
Improvement Value:$237,500
70%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536-0.6%
2024$7,584+40.1%
2023$5,414-0.4%
2022$5,434+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$461,250

From:

To:

Sq Ft2,185DeedBook 9402, Page 262Recorded5/10/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7821, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1915