Skip to content

73 Oak St.Jersey City, NJ 07304

Built 1914

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jun 14, 2016

Property Information

Block19503
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$155,800
61%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712-0.6%
2024$5,748+40.1%
2023$4,103-0.4%
2022$4,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft2,027DeedBook 9126, Page 675Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,027DeedBook 9112, Page 213Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 9063, Page 265Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8502, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1914