Skip to content

320 Forrest St.Jersey City, NJ 07304

Built 1912
Apartment

Last Sale Price
$902,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block19503
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A-6U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$490,000
70%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+40.1%
2023$11,228-0.4%
2022$11,270+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 9040, Page 569

Property Sale

SaleMulti
$465,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 79Recorded12/6/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8315, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1912