Skip to content

76 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block19602
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,638
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
26%
Improvement Value:$219,200
74%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612-0.6%
2024$6,653+40.1%
2023$4,749-0.4%
2022$4,767+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 9275, Page 462Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$153,850

From:

To:

DeedBook 8998, Page 579Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 8462, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1880