Skip to content

64 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block19602
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,900
38%
Improvement Value:$123,100
62%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466-0.6%
2024$4,494+40.1%
2023$3,208-0.4%
2022$3,220+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900