Skip to content

210 Clerk St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block21402
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
34%
Improvement Value:$139,600
66%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747-0.6%
2024$4,777+40.1%
2023$3,410-0.4%
2022$3,423+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 3789, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1895