Skip to content

479 Bramhall Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block19603
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
64%
Improvement Value:$72,600
36%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,542-0.6%
2024$4,570+40.1%
2023$3,263-0.4%
2022$3,275+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905