Skip to content

346 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 26, 2022

Property Information

Block19701
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$180,900
64%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339-0.6%
2024$6,379+40.1%
2023$4,554-0.4%
2022$4,571+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885