Skip to content

253 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block19701
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
40%
Improvement Value:$105,500
60%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926-0.6%
2024$3,950+40.1%
2023$2,820-0.4%
2022$2,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7327, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1915