Skip to content

251 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2008

Property Information

Block19701
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
31%
Improvement Value:$195,500
69%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078-0.7%
2024$6,118+42.4%
2023$4,296-0.4%
2022$4,313+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915