Skip to content

342 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$64,241
Last Sale Date
Aug 12, 2017

Property Information

Block19703
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
23%
Improvement Value:$297,000
77%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559-0.6%
2024$8,613+40.1%
2023$6,148-0.4%
2022$6,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,241

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 9234, Page 619Recorded9/5/2017

Property Sale

Sale
$64,241
DeedBook 9234, Page 619

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 145Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 7895, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1885