Skip to content

298 Randolph Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1972

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block19703
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$258,900
72%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014-0.6%
2024$8,064+40.1%
2023$5,757-0.4%
2022$5,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4411, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1972