Skip to content

1035 Garfield Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 2, 2008

Property Information

Block19703
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
29%
Improvement Value:$187,200
71%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888-0.6%
2024$5,925+40.1%
2023$4,230-0.4%
2022$4,246+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905